JU Osnovna škola “Skender Kulenović”
Dobrinja - Sarajevo

libanerednabanerli1JU Osnovna škola Skender Kulenović - nastavne aktivnosti 5
JU Osnovna škola Skender Kulenović - srednji baner 1banersr2JU Osnovna škola Skender Kulenović - nagrada Matice HrvatskeJU Osnovna škola Skender Kulenović - posjeta biblioteci 2012
JU Osnovna škola Skender Kulenović - nastavne aktivnosti 2JU Osnovna škola Skender Kulenović - desni baner 1JU Osnovna škola Skender Kulenović - desni baner 2JU Osnovna škola Skender Kulenović - nastavne aktivnosti 4

Lektira

I razred:

Napomena!
Učenici se uvode u prvu fazu obrade lektire
 

II - razred:

1. Ćopić Branko: JEŽEVA KUĆICA
2. Škrinjarić Sunčana: DUĆAN KOD SVRAKE
3. Hubijar Zehra: MEDIN ROĐENDAN

Napomena!
Tekstovi za zajedničko čitanje, analizu, kao i poticaj
literarnom i drugim vidovima svaralaštva, a u funkciji
pripreme za samostalno čitanje

III - razred:

1. Hadžić Kapidžić Nasiha: PJESME (po izboru)
2. Ešić Šimo: VEZENA TORBICA
3. Hromadžić Ahmet: ZELENA ŠUMA
  (Priče: Ledena gora, Prijatelji, Miš vitez)
4. Femenić Stanislav: IDI PA VIDI

Napomena!
U toku školske godine obraditi četiri djela.

IV - razred:

1. Rorić Ivica Vanja: PLAVI VJETAR
2. Alikadić Bisera: KRALJICA IZ DVORIŠTA
3. Hromadžić Ahmed: PATULJAK IZ ZABORAVLJENE  ZEMLJE
4. Kolodi Karlo: PINOKIO
5. Vrelo ljepote / Stihovi u lektiri /
(izbor iz bosanskohercegovačke poezije za djecu)

Napomena!

  • U toku školske godine obavezno obraditi četiri djela
  • Učenik je pročitao knjigu. Može odgovarati na postavljena pitanja
  • Može sudjelovati u analizi i samostalno govoriti o sadržaju, likovima, poruci.
  • Samostalan/nost u prezentaciji pročitane knjige.
  • Mogućnost poređenja, izvođenje zaključaka

V - razred:

1. Hromadžić Ahmet: PATULJAK VAM PRIČA
2. Dubočanin Alija: TIHA RIJEKA DJETINJSTVA
3. Brlić-Mažuranić Ivana: PRIČE IZ DAVNINE
4. Rodari Giana: PUTOVANJE PLAVE STRIJELE
5. Lovrak Mato: VLAK U SNIJEGU
6. Bekrić Ismet: JESEN U GRADU (izabrane pjesme)      

Napomena!
U toku školske godine obavezno obraditi šest djela.        

VI - razred:

     1. Pilić S.: MRVICE IZ DNEVNOG BORAVKA
     2. Ćopić Branko: ORLOVI RANO LETE
     3. Balog Zvonimir: NEVIDLJIVA IVA
     4. Antić Miroslav: PLAVI ČUPERAK
     5. Isaković Alija: LIJEVE PRIČE
     6. Ivanković Željko: ZVJEZDANGRAD
     7. Latić Džemaludin: SREBRNA ČESMA
     8. Milošević Vladimir: DJECA SU VOJSKA NAJJAČA – izbor
     9. Neslinger K.: KONRAD DIJETE IZ LIMENKE
    10. Defo Danijel: ROBINZON KRUSO
    11. Twain Mark: DOŽIVLJAJI HAKLBERIJA FINA
    12. Mikić Aleksa: SUNČANA OBALA
    13. Hozić Advan: ČUDO OD DJETETA
    14. Pandžo Šukrija: SAMO JOŠ KOSOVI ZVIŽDUĆU
    15. Dubočanin H. Alija: LAĐARSKI PUT
    16. Ivanković Željko: DVA OBLAČKA
    17. Alikadić Bisera: VOZ DO NEBA
    18. Mahmutefendić Kemal: ROMAN O NOVČIĆU

Napomena!
U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirnih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati
 

VII - razred:

 1. Dubočanin H. Alija: BROD NA VIDIKU (izbor pripovijedaka)
2. Panžo Šukija: RUKE NA KOSI (izbor priovijedaka)
3. Kulenović Skender: GROMOVO ĐULE
4. Tadijanović Dragutin: SREBRNE SVIRALE (izbor poezije)
5. Bužimski Jelačić Dubravko: SPORSTSKI ŽIVOT LETEĆEG MARTINA
6. Priorac Branka: MATURALAC
7. Raičković Stevan: NA KRAJU GRADA (zbor poezije i proze)
8. Maksimvić Desanka: STREPNJA (izbor poezije)
9. Radanović Nenad: MALI JAN (izbor pripovijedaka)
10. Twain Mark: KRALJEVIĆ I PROSJAK
11. Vajld Oskar: SRETNI PRINC I DRUGE BAJKE
12. Cankar Ivan: CRTICE IZ MOJE MLADOSTI
13. Najt Erih: LESI SE VRAĆA KUĆI
14. Samokovlija, Isak: NOSAČ SAMUEL    

Napomena!
U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirnih djela,po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školskugodinu izbor djela može mijenjati

VIII - razred:

1. Sijarić Ćamil: ZAPISI O GRADOVIMA
2. Bazdulj Hubjar Nura: RUŽA I i II
3. Bašić H. : IZBOR PRIPOVIJEDAKA
4. Krmpotić V.: PISMA IZ INDIJE
5. Cesarić Dobrivoje.: LIRIKA (izbor pezije)
6. Ćuić Stjepan: PRIPOVIJETKE (izbor)
7. Nušić Branislav: SUMNJIVO LICE (izabrane komedije)
8. Kočić Petar: JAZAVAC PRED SUDOM (izabrane pripovijetke)
9. Jovanović M.Jovanović: BULKE PORED PRUGE
10. Kestner Erih: LETEĆI RAZRED
11. Čehov Anton Pavlović: ŠALA/VIŠNJIK (izbor pripovijedaka i drama)
12. Frank Ana: DNEVNIK ANE FRANK

Napomena!
U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirnih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati

IX - razred:

 1. Dizdar Mehedalija Mak: PJESME (izbor)
2. Ibrišimović Nedžad: NEPOZNATI LJUDI (izbor pripovijetki)
3. Sušić Derviš: NEVAKAT
4. Šekspir Vilijam: ROMEO I JULIJA
5. Molijer: TVRDICA
6. Bach Ričard : GALEB DŽONATAN LIVINGSTON
7. Kolar Slavko: BREZA
8. Parun Vesna: PJESME (izbor)
9. Jergović Miljenko: MAMA LEONE (izbor)
10. Andrić Ivo: PRIPOVIJETKE (izbor)
11. Popa Vasko: OČIJU TVOJIH DA NIJE (izbor pjesama)
12. Pavlović R.: PRIPOVIJETKE (izbor)
13. Hemingway Ernest: STARAC I MORE
14. Šimunović Dinko: DUGA, ALKAR

Napomena!
U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirnih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati                                            

 

Lektira za Osnovnu školu Skender Kulenović po najnovijem nastavnom planu i programu.

0

2014-10-13

2016-03-12